Materace

Jak dbać o materac?

Bardzo duża cześć osób nie zdaje sobie sprawy, że materac tak samo, jak każda inna rzecz wymaga specjalnego traktowania i trzeba o niego odpowiednio dbać, aby zapewnić mu długą żywotność. To, jak będziemy traktować nasz materac będzie miało wpływ nie tylko na jego wygląd estetyczny, ale również na użytkowość. Jeśli materac należy do tych jednostronnych, to powinno się używać jedynie strony pikowanej, natomiast dwustronny można używać po obu stronach.

Dodatkowo, aby przedłużyć żywotność materacy dwustronnych zaleca się obracanie ich co 6 miesięcy. Gdy mówimy o przydatności materacy ogólnie przyjmuje się, że wytrzymują one do 10 lat, jednak ze względów zdrowotnych warto zmieniać je co 5 lat. Ważne jest również to, aby pamiętać, że długość życia materacy uzależniona jest również od ich rodzaju i materiałów, z których są wykonane.

Materace nie powinny znajdować się bezpośrednio na podłodze, ale być umieszczane na specjalnych stelażach, które zapewnią odpowiedni przepływ powietrza przez nie. Po materacach nie należy również skakać, ani obciążać wyłącznie ich krawędzi.